Grafické symboly starostlivosti o oblečenie

Páči sa ti farba, tvar a materiál tvojho obľúbeného kúsku? Chceš udržať svoje oblečenie po celú dobu jeho používania ako nové?  Tvojou najlepšou pomôckou ako to dosiahnuť sú grafické symboly, ktoré sa nachádzajú vo vnútri každého odevu na visačkách.

 

 

 

Pranie Odevy označené týmto symbolom sa nesmú prať. Môžu byť nevhodné na mokré pranie alebo príliš veľké pre pranie v domácich automatických pračkách.
Pranie Ručné pranie pri teplote vody okolo 30°C no maximálne 40°C, závisí od typu textílie. Najprv rozpustite šetrný prací prostriedok vo väčšom množstve vody. Nechajte bielizeň namočenú v pracom roztoku a jemne ju prepierajte. Bielizeň zbytočne nedrhnite, neťahajte ani nestláčajte. Potom nasleduje dôkladné plákanie. Prebytočnú vodu opatrne vyžmýkajte a bielizeň narovnajte do pôvodného tvaru. Farebnú a jemnú bielizeň nenechávajte mokrú v koši na bielizeň.
Pranie Veľmi jemné pranie pri maximálne teplote vody 30° C. Výrazne zredukujte množstvo prádla.
Pranie Oblečenie napríklad z modal, viskózy, polyakrylu, polyesteru a polyamidu. Znížte množstvo bielizne. Zvoľte vhodný prací program. Predpierajte len silne znečistenú bielizeň. Pokiaľ nie je nutné bielizeň neodstreďujte, alebo len krátko, aby sa predišlo pokrčeniu.
Pranie Prací cyklus, napríklad pre tmavé oblečenie z bavlny, polyesteru, zmiešaných textílií a pod. Zvoľte vhodný prací program.
Pranie Veľmi jemné pranie pri maximálne teplote vody 40° C. Výrazne zredukujte množstvo prádla. Bubon by mal byť naplnený maximálne do 1/3 svojho objemu.
Pranie Jemná bielizeň, napríklad z modal, viskózy, syntetických vlákien (polyakryl, polyester a polyamid). Znížte množstvo bielizne. Zvoľte vhodný prací program. Predpierajte len silne znečistenú bielizeň. Pokiaľ nie je nutné bielizeň neodstreďujte, alebo len krátko, aby sa predišlo pokrčeniu.
Pranie Prací cyklus vhodný napríklad na tmavé oblečenie vyrobené z bavlny, polyesteru, zmiešaných tkanín a pod.
Pranie Šetrné pranie pri vysokej teplote. Perte menšie množstvo bielizne, bubon naplňte najviac do dvoch tretín jeho objemu. Nastavte vhodný prací program (šetrné pranie). Predpierajte len ak je bielizeň veľmi znečistená. Pokiaľ nie je nutné bielizeň neodstreďujte, alebo len krátko, aby sa predišlo pokrčeniu.
Pranie Farebné odevy, ktoré nemožno prať pri vysokých teplotách, napríklad z bavlny, modal, polyesteru a zmiešané tkaniny.
Pranie Odevy ako napríklad bavlna alebo ľan, biele, vhodné na pranie pri vysokých teplotách, farbené alebo potlačené. Bubon pračky môžete naplniť doplna. Nastavte vhodný prací program (normálny prací cyklus). Predperte odolné škvrny.
Pranie  Jemné pranie v práčke. Jemné tkaniny zo syntetického vlákna.

 

 

Grafické znaky pre postupy bielenia:

 

Pranie Prázdny trojuholník je symbolom pre bielenie chlórom či kyslíkom.
Pranie  Možné bieliť s chlórom.
Pranie Diagonálne prečiarknutý trojuholník znamená, že sa odev nesmie bieliť. Používajte len pracie prostriedky bez bieliacich zložiek.
Pranie Vhodné iba pre kyslíkové bielidlá.

 

Grafické znaky sušenia v bubnovej práčke:

 

Pranie Oblečenie nie je určené na sušenie v sušičke na bielizeň.
Pranie Pri sušení treba byť obozretní. Nastavte šetrný proces sušenia s obmedzeným termálnym účinkom (teplota, dĺžka sušenia).
Pranie Môže sa sušiť v bubnovej sušičke pri normálnom programe bez obmedzení.
Pranie  Sušenie v sušičke.

 

 

Grafické znaky sušenia na vzduchu:

 

Pranie  Sušenie v tieni.
Pranie  Sušenie v rozprestrenom stave.
Pranie  Sušenie na šnúre.
Pranie  Sušenie odkvapkaním.

 

Grafické znaky žehlenia:

 

Pranie Pri žehlení treba očakávať nezvratné zmeny na textílii.
Pranie Na žehličke môže byť aj označenie ako "polyakryl, polyamid (nylon) a acetát": Lesklé a potlačené časti oblečenia žehlite cez útierku alebo žehlite naruby. Opatrne pri žehlení s parou (žehlite radšej bez nej). Odevy nedeformujte.
Pranie Na žehličke môže byť aj označenie ako "vlna/hodváb/viskóza": žehlite cez tenkú, mierne vlhkú útierku. Je možné žehliť aj s pomocou pary. Vyvarujte sa prílišnému tlaku a deformovaniu oblečenia.
 Pranie Na žehličke môže byť aj označenie ako "Bavlna/ľan": bielizeň žehlite ešte vlhkú, alebo ju v prípade potreby navlhčite; lesklé a jemné tkaniny žehlite cez útierku alebo naruby. Je možné žehliť aj s pomocou pary.

 

Grafické znaky chemického čistenia:

 

Pranie  - Normálny proces čistenia bez obmedzenia.
- Komerčné odstraňovače škvŕn na báze organických rozpúšťadiel je možné použiť s niektorými obmedzeniami. Je vhodné vopred spraviť test na skrytej časti oblečenia.
 Pranie - Šetrný čistiaci proces s prísnym obmedzením pridanej vlhkosti a/alebo mechanického pôsobenia a/alebo teploty.
- Komerčné odstraňovače škvŕn na základe rozpúšťadla je možné použiť s niektorými obmedzeniami. Je vhodné vopred spraviť test na skrytej časti oblečenia.
Pranie  - Nie je dovolené profesionálne chemické čistenie.
- Nepoužívajte odstraňovače škvŕn, ktoré obsahujú rozpúšťadlá.
Pranie - Šetrný čistiaci proces bez obmedzení.
- Nesmú byť použité komerčné odstraňovače škvŕn na báze rozpúšťadla.
Pranie - Šetrný čistiaci proces s prísnym obmedzením pridanej vlhkosti a/alebo mechanickým pôsobením a/alebo teploty.
- Nesmú byť použité komerčné odstraňovače škvŕn na báze rozpúšťadla.

 

 

12.apríl 2017

Autor: Nikola Kopčíková

V kategórií: Blogy

 

Zdroje:

Henkel., Sprievodca symbolmi na oblečení.  2017.,   [online]

VÚTCH., POUŽÍVANÉ SYMBOLY PRE ÚDRŽBU TEXTÍLIÍ PODĽA NORMY ISO 3758.,   [online]

Najlepšiamoda., Grafické symboly - ako sa starať o oblečenie.  2016.,   [online]

 

Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.