Ako vybrať kvalitnú pánsku košeľu?

 

Ako spoznať kvalitnú látku ?  Ako je možné, že niektorá bavlnená látka vyzerá a pôsobí ako „handra“ a iná sa blíži k hodvábu?

 

Kvalitné košele tvoria základ úspešného muža. Situácia na trhu sa pri konfekčných košeliach stále zlepšuje, ale málokto rozozná naozajstnú kvalitu. Ak chcete dobre ušitú košeľu z kvalitného materiálu počítajte so sumou od 40 €.

Cena košele je rozdelená na cenu za prácu a materiálu ( látka, gombíky). Pri konfekčných košeliach od 40€ cena stúpa kôli kvalitnejšej látke.

V tomto článku vám poskytneme body, ktorých sa môžete pri nákupe bežnej formálnej košele držať . Začnime kvalitou látky a neskôr si rozoberieme kvalitu šitia košele.

Ako spoznať kvalitnú látku ?

Ako je možné, že niektorá bavlnená látka vyzerá a pôsobí ako „handra“ a iná sa blíži k hodvábu ? To všetko záleží od jemnosti, hustoty a počtu vlákien z ktorých sa košeľa spája. Čim viac vlákien je v jednej niti, tým jemnejšia je látka. Pri košeliach je dvojmo tkaná látka zárukou kvality. Poznáte to označením 2-ply na jednej s visačiek.

Samozrejme aj medzi dvojmo tkanými látkami existujú kvalitatívne rozdiely. Meriame to v textilných jednotkách. Najčastejšie používame NE. Kvalitná látka ma minimálne 80/2 NE ( dvojka označuje, že priadza je tkaná dvojmo). Dobrá kvalita je okolo 100-120 NE. Niektorý výrobca udáva čísla 80s, 100s a podobne. 

 

Egyptská, Sea Island a iné

Poznáme celú radu bavlny s rôznymi kvalitatívnymi vlastnosťami. Oceňujú sa odrody s dlhými vláknami , z ktorých môže vzniknúť jemnejšia priadza. Preto sa môžete stretnúť s marketingovým nástrojomegyptská“ alebo „Sea Island“ bavlna. Majú tieto označenia reálny význam? . Pri „ egyptskej“ bavlne sa o tom dá pochybovať. Pri egyptskej bavlne totiž častokrát výrobci označujú aj bavlnu, ktorá okolo Egyptu neprešla ani z diaľky.

Pri Sea Island bavlny je to lepšie, pretože také označenie sa dá brať ako plus. Vždy, ale najlepšie urobíte keď si látku obchytáte. Ak je označená jedným z dvoch výraznou a je drahšia, mala by byť o rad jemnejšia ako košele zo štandardnej bavlny.

 

Non-iron košele

Vyvarujte sa všetkým prímesiam polyesteru, pretože košeľe budú neprievzdušné, budete sa viac potiť a košele ľahšie natiahnu nepríjemný zápach. Doporučujem vyhnúť sa všetkým nežehlivým úpravam (non- iron).

Obzvlášť ženy, na ktoré práve táto úloha pripadne, túto radu oceniť nemusia, pretože im pridáva prácu naviac. Žiadna látka nie je prirodzene krčivá. Pre dosiahnutie krčivosti potrebujeme použiť chémiu ( zlúčeniny amoniaku), ktorými sa látka napúšťa. Aj košele s nežehlivou úpravou sa žehliť musia a na rozdiel oproti žehleniu kvalitnej košele ktorú si priebežne vlhčíte je rozdiel minimálny.

Ako rozoznať kvalitné šitie ?

Pri kúpe menšieho čísla košele ako je potrebné, akútne nehrozí jej roztrhnutie alebo rozpáranie. Maximálne vám môže odpadnúť gombík , ktorý sa da lahko prišiť. Pri košeliach rozoznávame niekoľko úrovni kvality. Od bežných konfekčných cez košele šité na mieru po zákazkové košeľe.

Hovorme predovšetkým o konfekčných košeliach. Tu vieme s istotou povedať, že výrobci držia podobnú kvalitu šitia a módnych výstelkou veľa nie je.

1. Nadväznosť vzoru: Dodržať dostatočnú nadväznosť vzoru je náročné, ale dá sa to zvládnuť. Je to proste iba práca naviac a práca naviac znamená náklady, tie znamenajú nižší zisk a nižší zisk sa nepáči nikomu. Všimnite si nadväznosť vzoru na vrecku, prípadne švy na rukáve , to už je náročnejšie.

2. Horizontálna gombíková dierka: Posledná gombíková dierka sa pri kvalitných košeliach šije horizontálne. Prečo je to tak ? Horizontálna gombíková dierka fixuje predné diely košele vo vertikálnom smere, aby sa košeľa nijako neskrčila.  

 

Znaky kvalitných košiel samozrejme oveľa viac, ale tie sú skôr pri košeliach na zakázku. Sú to drobné detaily. U košiel je naprosto , rozhodujúca kvalita látky a to ako vám padne. Ak dokážete dať pozor na tieto dve veci máte vyhrané.

 

6.apríl 2017

Autor: Ivan Varga

V kategórií: Blogy

 

Zdroje:

Smartman., Aby košeľa pristala.  2012.,   [online]

Králiček P., Jak si koupit kvalitní pánskou košili 2015.,   [online]

Miškovská V., Ako si vybrať správnu košeľu? 10 tipov pre pánov.  2012.,   [online]

MAN world., Správny výber košele.  2015.,   [online]

 

Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.