Ako správne ručne prepierať vaše oblečenie

 

Potrebujete vyprať jeden kus odevu, jemné či luxusné tkaniny a pranie v práčke neprichádza do úvahy? Uprednostňujete pranie v rukách? Robíte to správne?

Vedeli ste však , že aj pri tejto „jednoduchej“ činnosti robíme chyby, ktoré nie len že nemajú požadovaný čistiaci účinok, ale môžu naše oblečenie aj  poškodiť.

Týmto  chybám by ste sa pri ručnom praní mali vyvarovať :

 

 

1. Oblečenie vložíme do umývadla pred tým, ako ho naplníme vodou.

V rukách perieme predovšetkým tkaniny, ktoré sú jemné. Silným prúdom tečúcej vody sa môžu natiahnuť alebo poškodiť. Nesprávne postupujeme aj vtedy, ak prostriedok s ktorým chceme oblečenie vyprať nenecháme rozpustiť úplne a sypeme ho priamo na oblečenie. Prací prostriedok (prášok) sa bude z tkaniny vyplachovať veľmi ťažko. Priamym kontaktom prostriedku a suchého oblečenia môžeme tkaninu poškodiť.

Rada: Umývadlo najprv napustite vlažnou vodou ( nie horúcou), pridajte prací prostriedok a počkajte kým sa rozpustí. Následne vložte oblečenie.

 

2.  Drhnete škvrny? Chyba!

Hmm... úžasný párok, ktorý žiaľ dopadol na váš obľúbený svetrík a ostal tam fľak. Máte pocit , že jeho odstránenie bude náročné a naozaj pomôže len „agresívne“ drhnutie fľaku, či dokonca bude najlepším riešením čistenie kefou. Opak je pravdou. Riskujete poškodenie, narušenie štruktúry, či stratu farby látky.

Rada: Do škvrny votrite prstami tekutý prací prostriedok ,alebo odstraňovač škvŕn. Keď prostriedok vsiakne pomaly ho namočte do vody a prepierajte tak, aby voda s obsahom prostriedku niekoľko krát prešla cez znečistené miesto. K perfektnému odstráneniu škvŕn oblečenie máčajte. Nedrhnite! Väčšina škvrn zmizne už po 10-15 minútach namáčania. Odolnejšie škvrny nechajte namočené dlhší čas.

 

3. Pod tečúcou vodou neoplachujte !

Oplachovanie pod tečúcou vodou síce môže byť tým najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako odstrániť zvyšky pracieho prostriedku. V tomto prípade však platí, že najjednoduchší neznamená najlepší. Najmä ak ide o jemnú bielizeň. Silný prúd tečúcej vody môže tieto jemné tkaniny roztiahnuť.

 

Rada: Bielizeň oplachujte tak, ako ju periete. Umývadlo napustite čistou chladnou vodou, vložte doň bielizeň a jemne tkaninu stláčajte rukami. Zvyšky prostriedku sa vyplavia.  

 

 

4. Žmýkanie v rukách

Silné žmýkanie mokrej látky hneď potom, ako sa nám z nej úspešne podarilo odstrániť fľak, je najlepším spôsobom ako ju znehodnotiť. Látka po vysušení ostane vyťahaná a neforemná. Správnou voľbou je odev z vody opatrne zdvihnúť, pričom ho oboma rukami podopierame. Potom z látky vytlačíme čo najviac vlhka a položíme na suchý uterák. Odev jemne do uteráka zrolujeme a postláčame. Nakoniec ho necháme vyschnúť.

 

5. Konečná fáza - sušenie

V konečnej fáze sušenia či už ručného alebo akéhokoľvek musíme dbať na to, že niektoré tipy tkanín (úplety) sa môžu pri vertikálnom sušení vyťahať. Zlé pôsobiace sú aj odtlačky od sušiaka pri snahe o vodorovné sušenie.

Rada: Oblečenie rozprestrite na suchý uterák. Ak jedna strana uschne, oblečenie obrátime. Je to síce zdĺhavá, ale bezpečná metóda, ktorá vaše kúsky rozhodne nepoškodí.

 

Bonus: Tip na aviváž

Radi skúšate niečo nové, vymeňte aviváž zakúpenú v obchode obsahujúcu silné prísady a vonné látky, ktoré môžu dráždiť citlivú pokožku a spôsobovať alergie. Vyskúšajte si zmäkčovadlo vyrobiť doma. Okrem toho, že je jeho výroba jednoduchšia ako čokoľvek iné, pravdepodobne máte všetky potrebné ingrediencie doma!

Na domácu aviváž potrebujete:

 

Ako na to?

Do nádoby s vodou pridajte ocot a kondicionér a nemiešajte , pretože tým spôsobíte napenenie zmesi. Následne túto zmes môžete používať tak, že do prania použijete rovnaké množstvo, ako zvyknete pri kúpeľnej aviváži, prípadne nastriekajte na oblečenie. A je to! Jednoduché však? 

 

26.marec 2017

Autor: Nikola Kopčíková

V kategórií: Blogy

 

Zdroje:

Housebeautiful., 5 najčastejších chýb, ktoré robíte pri ručnom praní. 2015.,   [online]

Chillin., 15 najčastejších chýb, ktoré robíme pri praní bielizne. 2016.,  [online]

Topmagazín., Toto je návod na zničenie oblečenia: 5 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťate pri ručnom praní.  2014.,   [online]

Šandalová M., 6 najčastejších chýb pri praní a 1 tajný trik na aviváž.  2014.,   [online]

 

 

Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.