Ako sa správne starať o rôzne druhy materiálov

 

 

Určite sa vám v minulosti stalo, že sa vám oblečenie v práčke sfarbilo, natiahlo, alebo naopak zrazilo.                                 Ruku na srdce, kto z nás pred tým ako svoje oblečenie hodil do práčky si prečítal ceduľky s pracími znakmi?                            V tomto článku vám poradíme ako prať najpoužívanejšie materiály aby ste sa s podobnými nehodami už nikdy nestretli.

 

 

1. Bavlna je medzi materiálmi veľmi obľúbená a aj napriek tomu že sa príliš krčí, tak znesie vysokú teplotu, ako pri praní tak aj pri žehlení. A však, vo veľa prípadoch oblečenie z bavlny obsahuje zložky, ako je elastán alebo iné syntetické materiály. V takom prípade sa odporúča praciu a žehliacu teplotu znížiť, pretože stráca farbu !

Rada: Menej kvalitná bavlna má sklon k žmolkovaniu a preto je potrebné oblečenie prať obrátené na ruby. To iste platí aj pri oblečení s potlačou, ktoré sa obrátené aj žehlí.

 

2. Krajka/čipka sa čoraz viac objavuje na rôznych kusoch oblečenia ako sú šaty, sukne, blúzky a predovšetkým na spodnom prádle. Dnes sa krajky vyšívajú strojovo a vydržia o niečo viac ako v minulosti. Pri praní zvýšte pozornosť, zakúpte si ochrannú sieťku a perte len na jemnom programe. Krajku vyrobenú z bavlny, alebo ľanu môžeme aj jemne prežehliť.

3. Denim  je azda najpoužívanejšia látka s ktorej sa vyrábajú džínsy . Pozor farba je nestála a džíny je potrebné prať na ruby a iba s prádlom, ktoré je rovnako farebné! Počítajte s tým, že džínsy, ktoré obsahujú elastán sa časom natiahnu a pri kúpe radšej voľte o číslo menšie. Denim je látka, ktorá nie je veľmi krčivá, napriek tomu je lepšie ak ju vyžehlíte, džínsy zmäknú a dostanú tvar.

4. Hodváb je materiál, ktorý sa vyrába z kukiel nočných motýľov a následne sa z neho predovšetkým vyrábajú šatky a šály, ale aj luxusné šaty alebo pánske kravaty. Hodváb je materiál,  ktorý chráni pred chladom ako aj pred horúčavami. Tým , že je tento materiál výnimočný vyžaduje aj výnimočnú starostlivosť.  Hodváb sa perie ručne vo vlažnej vode s jemným pracím prostriedkom. Klasické pracie prostriedky môžu hodváb zničiť, alebo zanechať škvrny. Oblečenie s hodvábu sa nikdy nežmýka a nedáva do sušičky . Suší sa vo froté uteráku a mimo priameho slnečného žiarenia. Hodváb sa žehliť môže iba za vlhka.

5. Vlna Akákoľvek vlna či už ide o ovčiu, kašmírovú , angorskú potrebuje nežné zaobchádzanie, pretože má tendenciu zrážať sa. Oblečenie vyrobené z vlny je najideálnejšie prať ručne. Aj keď sa napriek tomu rozhodnete vlnené oblečenie vyprať v práčke, určite to robte na šetrnom programe a s čo najšetrnejšími pracím prostriedkami.  Vlnené oblečenie sa nesmie žmýkať! Všetku vodu z neho vysušíte vo froté uteráku a následným rozložením na rovnú plochu, kde doschne.

Rada: Vlnené oblečenie nikdy nevešajte na šnúru, pretože by sa natiahlo.

 

6. Polyester je umelý materiál, ktorý je častokrát kombinovaný s viskózou a bavlnou. Pri praní a žehlení polyester znesie stredné teploty a jeho výhodou je malá potreba žehlenia. Kôli vytváraniu statickej elektriny sa na polyester zachytávajú najrôznejšie smietka a chlpy. Ak sa tomu chcete vyhnúť pridávajte do prania zmäkčovač tkanív.  

Rada: Polyester sa časom žmolkuje, preto oblečenie perte na ruby.

Myslite na to : Akú starostlivosť venujete svojmu oblečeniu vy, takou sa vám odvďačí.

 

 

8.marec 2017

Autor: Ivan Varga

V kategórií: Blogy

 

 

Zdroje:

Tomis Z.,  Bavlna, samet, denim či kůže: Jak je správně vyprat? 2012.,   [online]

Adriana.,  Všetko o materiáloch, pranie a starostlivosť o šatky 2015.,   [online]

Fashion days.,  Jak se starat o kašmír. Luxusní vlna si žádá citlivé zacházen 2013.,   [online]

 

Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.