10 tipov ako bojovať so škvrnami

 

Určite to poznáte. Škvrny s ktorými treba niekedy doslova bojovať. My vám ale prezradíme pár trikov, ako sa ich zbaviť.

1. Zelenina a ovcie

Dobrým riešením je oblečenie ihneď po zašpinení potrieť žlčovým mydlom, ktoré bežne kúpite v drogérii, vyprať a potom sušiť na slnku.

2. Čučoriedky a ríbezle

Priamo na škvrnu nalejeme citrónovú šťavu alebo roztok, ktorý si urobíme z kyseliny citrónovej. Na farebné a biele oblečenie použijeme čpavok na 10-15 dielov vody použijeme 1 diel čpavku po tomto nám škvrna sčervená a následne ju vybielime 3% peroxidom a vyperieme. 

3. Krv a červené víno

V oblasti škvrny naneste na oblečenie soľ, ktorú necháte pôsobiť vo vlažnej vode niekoľko hodín. Pre lepší efekt môžeme miesto ešte pokvapkať citrónovou šťavou. Škvrna sa odstráni prepratím v studenej vode. Rovnaký postup platí aj pre škvrny od krvi.

Rada: Nikdy sa nesnažte oblečenie hneď prať v horúcej vode pretože škvrna sa do látky zaperie!

4. Špenát a tráva

Pri škvrnách od špenátu a trávy je potrebné rozkrojiť zemiak a pomalým pohybom potierať škvrnu až pokiaľ škvrna nezmizne. Následne oblečenie vyperieme. Ak je škvrna príliš silná, skúsime to liehom a niekoľko kvapkami čpavku. Po tomto postupe oblečenie dôkladne vyperieme.

5. Mlieko a mliečne výrobky

Ako prvé použijeme enzýmový prací prostriedok, ktorý nanesieme na škvrnu a namočím to do vlažnej vody. To platí pre škvrny, ktoré sú na oblečení už dlhšie. Ak je škvrna na oblečení čerstvá oblečenie vymývame teplou,  nie však horúcou vodou.

 

6. Čaj a káva

Bežne na to zaberie klasické prepratie v práčke. Ale môže sa stať aj to že nápoje za sebou zanechali fľak, ktorý sa neodstránil klasickým praním a vtedy je potrebné použiť žlčové mydlo. Ktorým fľak krúživým pohybom pretierame a necháme aspoň chvíľu pôsobiť.

7. Horčica

Do nádoby nalejeme teplú vodu do ktorej pridáme sódu. Pre vytúžený výsledok necháme oblečenie v roztoku namočené aspoň hodinu.

8. Žuvačka

Oblečenie, ktoré je polepené žuvačkou stačí jednoducho vložiť aspoň na hodinu do mrazničky, kde žuvačka natoľko stuhne, že ju bude treba už len jednoducho odlúpnuť. Ak napriek tomu niečo zo žuvačky ostane na oblečení, tak stačí jednoducho handričku namočiť veľmi jemne do technického benzínu a pretierať zvyšky žuvačky , ktorá postupne zmení konzistenciu a zíde dolu.

Rada : S technickým benzínom taktiež jednoducho odstránite mastné škvrny, fľaky od lepidla a aj farbu na vlasy.

9. Hrdza

Na škvrnu priamo vylejeme šťavu z citrónanasypeme soľ a necháme pôsobiť cez noc. Následne to vymyjeme vodou a vyperieme v práčke. Pri väčších škvrnách je potrebné použiť odstraňovač hrdze z textilu. Ak sme všetko spravili správne po škvrne neostane ani zmienka.

10. Pot

Odstrániť fľaky spôsobené potom môžeme aj octom, ktorý zmiešame s vodou v pomere 2:1 (napr. 2dcl vody na 1 dcl octu) a tento roztok nanesieme priamo na zožltnuté miesta. Ak sa vám nedarí fľaky od potu ani napriek tomu odstrániť skúste čpavok.

Pozor ide o chémiu. Zmiešajte 10-15 dielov vody a jeden diel čpavku. Zožltnuté veci postupne do roztoku na chvíľu namočte a následne vyperte .

 

3.marec 2017

Autor: Ivan Varga

V kategórií: Blogy

 

Zdroje:

MK.,  10 tipů jak odstranit skvrny na oblečení.  2012.,   [online]

Čas.sk., Zbavte sa škvŕn od potu na oblečení: 10 trikov, ktoré zaberú.  2015.,   [online]

Smíšková A., Odolné skvrny na oblečení. Víme, co na ně platí.  2013.,   [online]

GRACE., TOP tipy ako odstrániť škvrny z oblečenia.  2015.,   [online]

 

 

Táto stránka používa súbory cookies pre zaistenie funkčnosti webu a získavanie štatistík návštevnosti webu. Viac informácií.